Alkoholizm jest chorobą, która dotyka nie tylko samą osobę uzależnioną, ale także odciska piętno na jej najbliższym otoczeniu. Przez długi czas uzależnieni próbują wmówić swoim bliskim a także samych siebie, że nie mają problemu z alkoholem. Działają tutaj różne mechanizmy, poprzez które uzależniony ignoruje i odsuwa od siebie uwagi rodziny i przyjaciół.

Do dwój najczęściej stosowanych mechanizmów obronnych przez alkoholików należą:

 • Strategia Unikania
  osoby uzależnione ukrywają przed światem, rozmiar swojego uzależnienia pijąc w odizolowaniu, poza domem lub posiadając liczne skrytki.
 • Wymówki
  Aby zmniejszyć swoją winę, osoba uzależniona często przerzuca odpowiedzialność na innych lub marginalizuje nagartywane konsekwencje spożycia przez siebie alkoholu.

Polecamy kompleksowe leczenie alkoholizmu Trójmiasto: NGM Gdańsk i Gdynia

Najbliżsi wobec nałogu

Rodzina i najbliżsi alkoholika często są bardzo podatni na jego manipulacje co uzależnionemu utrudnia dostrzeżenie konsekwencji zachowania dyktowanego nałogiem oraz skonfrontowanie się z realiami. Odwleczony w czasie problem narasta a osoba uzależniona coraz częściej jest w stanie upojenia alkoholowego, korzystając z najmniejszych okazji do picia. Gdy nie napije się alkoholu, staje się drażliwa i swoje negatywne emocje odreagowuje na najbliższych. Uzależniony unika obowiązków i jest nieodpowiedzialny, co powoduje wzrost nieufności wobec niego u domowników. Widząc problem alkoholowy, otoczenie często próbuje wytłumaczyć i przekonać osobę uzależnioną do porzucenia alkoholu. Najczęściej te próby okazują się nieskuteczne.

Osoba współuzależniona

 • koncentruje swoje myśli na tym co robi uzależniony.
 • szuka usprawiedliwienia picia bliskiego
 • ukrywa problem alkoholowy przed innymi
 • stara się przejąć kontrolę nad piciem uzależnionego
 • przejmuje obowiązki uzależnionego i bierze na siebie odpowiedzialność za nałóg

Warto dodać, że współuzależnienie nie jest chorobą a jedynie zespołem nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji problemowej.