Statystyki są miażdżące – ponad 12% dorosłych Polaków ma problem z nadużywaniem alkoholu. Przez nadużywanie rozumie się picie ze szkodą dla zdrowia i społeczeństwa. Nadużywanie alkoholu nie jest terminem tożsamym z uzależnieniem. Wg. szacunków Ministerstwa Zdrowia w naszym kraju jest około 600 – 700 tys. alkoholików, co daje 2% ogółu społeczeństwa. Jednak osób nienadużywających alkoholu jest znacznie więcej, bo aż 12% Polaków, niszczy swoje zdrowie a czasem i życie alkoholem.

Nadużywanie alkoholu

Spożywanie alkoholu jednorazowo w dużych dawkach jest bardzo szkodliwe.  Przez nadużywanie alkoholu w Polsce umiera rocznie około 10 tys. osób. Głównym powodem wysokiej śmiertelności w tej grupie jest marskość wątroby – 7 tys. osób. Pozostałymi powodami jest przedawkowanie i zatrucie alkoholem oraz choroby psychiczne wywołane przez alkohol. Marskość wątroby rozwija się latami i jest chorobą nieodwracalną chociaż można spowolnić jej dalszy rozwój. Sama wątroba nie boli, gdyż jest to organ nie unerwiony. Ból możne się pojawić w wyniku jej powiększenia, kiedy zacznie uciskać na otaczającą ją unerwioną błonę surowiczą, zwaną potocznie torebką wątrobową. W końcowym stadium marskości wątroby, obumierają jej komórki (hepatocyty) i powstaje z nich tkanka łączna, która utrudnia prawidłowy przepływ krwi.

Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Problem z alkoholem może zacząć się niewinnie –  picie co weekend, picie w towarzystwie. Z czasem nałóg nabiera rozpędu a nie leczony może prowadzić do poważnego uzależnienia. Mimo wielu oznak uzależnienia, wiele osób nie orientuje się w którym momencie rozpoczął się ich nałóg alkoholowy. Warto jednak udać się jak najszybciej do poradni lub kliniki leczenia alkoholizmu by rozpocząć terapię na wczesnym etapie problemu alkoholowego. Zalecamy użycie wszywki alkoholowej przed terapią alkoholową. Wczesne podjęcie kroków pozwala na skuteczniejszą walkę z nałogiem.