Alkoholizm to choroba, która dotyka coraz większą część społeczeństwa i która sieje spustoszenie nie tylko w Polsce, ale także we wszystkich innych krajach na świecie. Jest to choroba, z której ciężko jest wyjść samodzielnie i człowiek potrzebuje wsparcia aby to zrobić – zarówno wsparcia psychologicznego, jak też i farmakologicznego. Jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych leków na alkoholizm, jest esperal. Lek ten występuje w postaci tabletek, które wszywane są w ciało człowieka i miarowo wypuszczają do organizmu substancję czynną. Jeżeli pacjent spożyje alkohol posiadając tę tabletkę wszytą w swoją skórę, momentalnie, po 10 minutach poczuje się źle.

Esperal – dobry środek na walkę z alkoholizmem

Esperal, jak już zostało powiedziane, to środek farmakologiczny stosowany przy uzależnieniach od alkoholu. Nie jest to zwykły środek, który przyjmuje się doustnie, jest on wszywany pod skórę człowieka, który jest uzależniony od alkoholu. W ten sposób tabletka wszyta pod skórę jest w stanie miarowo wypuszczać substancję czynną do organizmu nawet od 8 do 12 miesięcy. Jest więc to kuracja długofalowa. Esperal wykorzystywany jest w tak zwanej terapii awersyjnej i jego zadaniem jest obrzydzić człowiekowi alkohol. Po wszyciu tego preparatu pod skórę, człowiek nie jest w stanie napić się nawet odrobiny alkoholu, bez poczucia się źle fizycznie.

Przeważnie u osoby, która napiła się alkoholu, posiadając wszyty esperal, występują wszelkie objawy ciężkiego zatrucia organizmu. Mogą zdarzyć się zarówno nudności, jak i wymioty. Problemy z oddychaniem, wysypka, zaczerwienienie, czy też tachykardia. Człowiek może zacząć się ekstremalnie pocić i po prostu będzie się czuć źle. Mało kto chce przeżywać w nieskończoność takie stany, dlatego ludzie szybko kalkulują sobie, że nie opłaca im się pić alkoholu. Zwłaszcza, że objawy zatrucia trwają jednorazowo od 4 do nawet 10 godzin! Zdecydowanie lepiej jest więc po prostu nie pić alkoholu. Jednak warto jest wiedzieć, że terapia awersyjna nie polega wyłącznie na wszczepieniu pod skórę tabletki z esperalem!

Co jeszcze wchodzi w skład terapii awersyjnej oprócz esperalu?

Oczywiście terapia wyłącznie samym esperalem nie byłaby tak skuteczna, ponieważ alkoholizm wiele wspólnego ma z chorobą psychiczną i dotyczy on głównie psychiki. Aby metoda awersyjna mogła zadziałać naprawdę skutecznie i odciągnąć człowieka od alkoholu na zawsze, potrzebne jest też wsparcie doświadczonych psychologów. Dzięki temu, problemy, które doprowadzają do nadmiernego spożywania alkoholu zostaną odkryte i będzie można z nimi walczyć. Będzie można znaleźć metody, jak radzić sobie z pewnymi sytuacjami, kiedy uzależniony będzie chciał sięgnąć ponownie po alkohol.

Jak więc widać, terapia awersyjna nie działa wyłącznie na sferę fizyczną człowieka, ale także na jego psychikę. Dzięki temu, osoba uzależniona od alkoholu jest w stanie trzymać swój nałóg w ryzach i nie poddawać się mu. Bo trzeba jasno i wyraźnie napisać, kto raz stanie się alkoholikiem na zawsze nim pozostanie, ale może mieć to wszystko pod kontrolą.

Jak wygląda zabieg wszycia esperalu?

Co warto jest wiedzieć jeszcze o esperalu? Wszywa się go, a taki zabieg trwa przeważnie do 30 minut i wykonywany jest przez doświadczonego lekarza. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym, więc pacjent, który się mu poddaje, nic nie czuje – i to nie tylko w trakcie zabiegu, ale także po nim. Zabiegi są wykonywane w klinikach prywatnych takich jak ogólnopolska sieć Nasz Gabinet i często do zaszycia ran używane są szwy rozpuszczalne.

Czy terapia esperalem jest dobrym pomysłem?

Terapia awersyjna z wykorzystaniem esperalu ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak też i przeciwników. Niemniej jednak warto jest mieć świadomość, że ta forma terapii alkoholizmu jest bardzo skuteczna i jednocześnie bezpieczna, przeprowadzana pod nadzorem lekarzy. Oczywiście nie należy bagatelizować wagi terapii psychologicznej, ponieważ to właśnie psycholog będzie w stanie uświadomić osobę uzależnioną, że robi źle i co może zrobić, żeby wyrwać się z horroru uzależnienia.