Przyczyn sięgania po alkohol może tak wiele, jak osób uzależnionych. Każda osoba uzależniona od alkohol niesie swoją odrębną historię. Wszystkie te historie mimo znacznych różnic, mogłyby znaleźć wspólny, nie wesoły finał gdyby w porę nie podjęto decyzji o rozpoczęciu terapii.

Wybitny polski socjolog, Jan Szczepański ustalił, że ludzie sięgają po alkohol aby uciec od rzeczywistości, z powodów ceremonialnych, jako wspomagacz zabawy i odwagi oraz nałogowo. Rozbudowany podział stylów spożywania alkoholu zaproponował Antoni Kępiński.

 • Styl neurasteniczny
  Charakteryzujący się spożywaniem alkoholu w niewielkich ilościach. Powodem picia jest zmęczenie, zły nastrój. Również zdenerwowanie oraz niepokój a także długotrwały stres mogą być powodem sięgania po alkohol.
 • Styl kontaktywny
  Uzależniony spożywa alkohol jedynie w towarzystwie innych. Alkohol jest środkiem do podniesienia swojej odwagi interpersonalnej i polepszenia relacji interpersonalnych z otoczeniem. Osoba uzależniona w ten sposób chce często przełamać samotność.
 • Styl dionizyjski
  Spożywanie dużych ilości alkoholi by wyrwać się z otaczającej rzeczywistości przy jednoczesnym stanie uniesienia i rauszu.
 • Styl heroiczny
  Poprzez spożywanie dużych ilości alkoholu, osoba uzależniona ma poczucie władzy i zwiększa się jej poczucie mocy. Często w wyniku tego stylu picia, często dochodzi do zachowań agresywnych i wybryków chuligańskich.
 • Styl samobójczy
  Osobom uzależnioną kieruje chęć zapomnienia o zmartwieniach, problemach, Alkohol jest ucieczką od często traumatycznych przeżyć związanych z niską samooceną. Ten styl może prowadzić do samozniszczenia.

Choroba alkoholowa odciska swoje piętno zarówno na zdrowiu osoby uzależnionej jak i na jej relacjach z otoczeniem. Alkohol stał się powodem dramatu wielu rodzin i zakończył nie jedną karierę. Alkoholizm jest chorobą o dużym znaczeniu społecznym mimo, że przez wielu jest bagatelizowana. Mając jednak świadomość jej konsekwencji, należy podchodzić roztropnie do problemów osób uzależnionych i szybko rozpocząć terapie leczenia alkoholizmu.

Leczenie esperal w Krakowie: esperal24h.pl