Alkohol ma właściwości silnie uzależniające. Osoby borykające się z nałogiem alkoholowym kiedy przez dłuższy czas nie spożyją alkoholu odczuwają dolegliwości zbliżone do potocznie zwanego kaca, jednak natężenie objawów jest znacznie większe i dużo groźniejsze.

Objawy abstynencyjne

U wielu uzależnionych pierwsze objawy występują nawet po kilku godzinach od zaprzestania picia. Intensywność objawów zależy od długości ciągu alkoholowego a także od ilości wypitego alkoholu. Czas występowania dolegliwości odstawiennych może się wahać miedzy kilkoma godzinami do nawet kilku dni (7-10). Typowymi objawami alkoholowych objawów zespołu abstynencyjnego należą: drgawki, ból mięśni, ból głowy, potliwość, nudności i wymioty, biegunka, palpitacje serca oraz nadciśnienie tętnicze. Można odczuwać także naprzemienne uczucie zimna i gorąca, niepokój, bezsenność.

Majaczenie alkoholowe

W ciężkich przypadkach, majaczenia alkoholowego może wystąpić zaburzenie świadomości, silne napady drgawek padaczkowych, urojenia i halucynacje. Pobudzenie wywołane halucynacjami lub innymi omamami, może prowadzić do destrukcyjnych zachowań, które mogą zagrozić bezpieczeństwu uzależnionego i jego otoczenia. W takich przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Leczenie detoksem alkoholowym

Aby pokonać zespół objawów abstynencyjnych wykonuje się detoks alkoholowy, który gdy zostanie wykonany prawidłowo skutecznie łagodzi dolegliwości. Detoks alkoholowy oczyszcza organizm ze szkodliwych metabolitów pochodzenia alkoholowego. Dodatkowo alkoholoodtrucie zostaje wzbogacone o płyny i leki, które pomagają przywrócić zachwianą gospodarkę mineralną i elektrolitów. Dzięki poprawieniu się fizycznego stanu pacjenta, polepsza się także komfort psychiczny uzależnionego.